Зінаїда Серебрякова

Роки життя: 
12.12.1884 до 19.03.1967

Зінаїда Серебрякова народилася 28 листопада 1884 року в родовому маєтку «Нескучне» під Харковом. Її батько був відомим скульптором, мати-  походила з сім'ї Бенуа, була художником-графіком. Її брати були не менш талановиті, молодший був архітектором, а старший -  майстром монументального живопису та графіки.

Своїм художнім розвитком Зінаїда, в першу чергу, зобов'язана своєму дядькові Олександру Бенуа.

Дитинство і юність художниці пройшли в Петербурзі в будинку діда, архітектора Н. Л. Бенуа і в маєтку «Нескучне». Увагу Зінаїди завжди приваблювала робота юних селянських дівчат у полі. Згодом це не раз відображалося  в її творчості.

У 1886 році після смерті батька, сім'я перебирається з маєтку в Петербург. Всі члени сім'ї були зайняті творчою діяльністю, із захопленням малювала і Зіна.

У 1900 році Зінаїда закінчила жіночу гімназію і вступила в художню школу, засновану княгинею М. К. Тенишевой.

У 1902-1903 роках під час поїздки в Італію вона створила безліч начерків та етюдів.

У 1905 вона виходить заміж за Бориса Анатолійовича Серебрякова - свого двоюрідного брата. Після весілля молоді відправилися в Париж. Тут Зінаїда відвідує Академію де ла Гранд Шомьер, багато працює, малює з натури.

Через рік молоді повертаються додому. У маєтку «Нескучне» Зінаїда напружено працює - створює етюди, портрети та пейзажі. У найперших роботах художниці, вже можна розгледіти її власний стиль, визначити коло її інтересів. У 1910 році Зінаїду Серебрякову чекає справжній успіх.

У 1910 році, на 7-й виставці російських художників в Москві, Третьяковська галерея набуває автопортрет «За туалетом» і гуаш «зелених восени». Її пейзажі прекрасні - чисті, яскраві тони фарб, досконалість техніки, небувала краса природи.

Розквіт у творчості художниці відбувається в 1914-1917 роках. Зінаїда Серебрякова створила серію картин, присвячених російському селу, селянській праці і російській природі - «Селяни», «Спляча селянка».

У картині «Біління полотна» розкрився яскравий талант Серебрякової як художника-монументаліста.

У 1916 році А. Н. Бенуа була доручена розпис Казанського вокзалу в Москві, він залучив до роботи і Зінаїду. Художниця зайнялася темою країн Сходу: Індія, Японія, Туреччина. Вона алегорично представила ці країни у вигляді прекрасних жінок. Одночасно вона почала роботу над композиціями на теми античних міфів. Особливу роль у творчості Зінаїди Серебрякової займають автопортрети.

Під час громадянської війни, чоловік Зінаїди був на вишукуваннях в Сибіру, а вона з дітьми в маєтку «Нескучне». Переїхати в Петроград здавалося неможливо, і Зінаїда вирушила до Харкова, де знайшла роботу в Археологічному музеї. Її родовий маєток «Нескучне» згорів, згоріли всі її роботи. Пізніше помер Борис. Обставини змушують художницю залишити Росію. Вона вирушає до Франції. Всі ці роки художниця жила, в постійних думках про чоловіка. Вона написала чотири портрети чоловіка, які зберігаються у Третьяковській галереї і Новосибірської картинної галереї.

У 20-х роках Зінаїда Серебрякова повернулася з дітьми в Петроград, в колишню квартиру Бенуа. Дочка Зінаїди Тетяна почала займатися балетом. Зінаїда, разом з дочкою відвідують Маріїнський театр, бувають і за лаштунками. У театрі Зінаїда постійно малювала. У 1922 році вона створила портрет Д. Баланчина в костюмі Вакха. Творче спілкування з балеринами протягом трьох років відбилося в дивовижній серії балетних портретів і композицій.

Наразі матеріали класифіковані цим терміном відсутні.

Підписатися на RSS - Зінаїда Серебрякова