Рєпін Ілля Юхимович

Роки життя: 
05.08.1844 до 29.09.1930

Народився майбутній художник 5 серпня 1844 року в маленькому містечку Чугуєві в Україні, у родині військового поселенця. Рано виявивши схильність до малювання, і отримавши з допомогою місцевих живописців перші, але досить міцні навички володіння пензлем і олівцем. Що, безсумнівно, допоможе йому надалі.

Ілля Юхимович прожив довге життя людини, повністю відданої своїй справі. Він писав про себе: «Мистецтво я люблю.,  як старий п'яниця, — невиліковно. Де б я не був, чим би не розважався, як би не захоплювався, воно завжди і скрізь у моїй голові, у моїх бажаннях — найкращих, найпотаємніших».

Тринадцятирічним хлопцем у Чугуєві він почав учитися у місцевого іконописця, а через три роки його вже запрошували розписувати церкви і писати образи. На той час його вже цінували як майстра,  послугами якого користувалися весь чугуївський край і сусідні ґубернії.

Сам Рєпін описував своє життя як нескінченний ланцюг удач і нечуваних везінь. Про свій приїзд до Петербурга він писав, що для нього щастям було усвідомлювати, що він, провінційний іконописець, навчається в столичній Академії. Грошей не водилося, денний раціон складався з чорного хліба та чаю.

Жоден поет не описував так захоплено свої романтичні пригоди, як Рєпін описав «медовий рік свого щастя» — перший навчальний рік в імператорській Академії мистецтв: лекції з геометрії, заняття скульптурою, всесвітньою історією і живописом. Благоговіння перед наукою міцно осіло в ньому з тих пір назавжди. Вже через місяць після вступу він отримує за малюнки найвищі оцінки.

Після від'їзду в дев'ятнадцятирічному віці до Петербурга, Рєпін кілька разів протягом життя повертався до Чугуєва. Період з жовтня 1876 до вересня 1877 року, коли художник після перебування у Франції та Італії повернувся до рідного міста, був особливо плідним. За цей час з'явилося близько двадцяти закінчених полотен, різноманітних за тематикою: сучасна жанрова картина, портрети, перші начерки майбутніх робіт.

У листі до одного зі своїх приятелів він писав: «Я, друже, не помилився, в тому, що приїхав сюди на зиму... Весілля, голосні збори, ярмарки, базари — все це тепер цікаве та сповнене життя. Я недарма промандрував чотири дні навколишніми селами. Та й сам Чугуїв — це чистий скарб».

Петербург і Москва давали можливість реалізуватися художнику світового масштабу, але натхнення він черпав на Батьківщині. В одному зі своїх листів 1890-х років він писав: «Як мені захотілося в Малоросію, в Чугуїв, .. .до сліз... хочу бачити білі хати, залиті сонцем вишневі садочки, ...чути дзвінкі голоси загорілих дівчат і грубі голоси парубків...»

Після майже тридцятирічної перерви, у 1907 році, Рєпін знову приїздить на Харківщину у Чугуїв. Після цієї поїздки він написав своєму другу, історику Дмитру Багалію: «Ах, Слобідська Україна, у мене до неї все більше й більше хвороби — сум за батьківщиною». Саме тоді художник починає працювати над своєю відомою книгою спогадів — «Далеке близьке».

Не дивно, що саме на батьківщину, до рідного Чугуєва, у 1914 році приїхав Рєпін відсвяткувати свій 70-річний ювілей. Це була його остання зустріч з Україною. З 1900 року він жив на своїй дачі «Пенати» під Петербургом. Після революції ця місцевість опинилася на території Фінляндії,  художника з рідним краєм пов'язувало лише листування. Але в останні роки його життя з'являються «Чорноморська вольниця», «Гайдамаки», «Гопак» — художник жив пам'яттю про рідний край.

Рєпін ще за життя став класиком. Не за напрямом — за своїм значенням. Його картини за шалені гроші купував імператор, вони отримували головні призи на міжнародних виставках. Але він не вірив у власну геніальність і це залишилось у ньому до кінця життя. Він називав себе не інакше як «посереднім трудівником» і відпрацьовував своє ім'я щоденною копіткою працею. Здається, жодному із сучасних йому художників не судилося такої прижиттєвої слави й визнання, але це не виховало в ньому усвідомлення власної винятковості й «богорівності».

Цікава особливість творчості майстра: на багатьох картинах стоїть подвійна дата. Інтервал між початком і закінченням роботи іноді перевищує десятиліття. Так сталося, наприклад, зі знаменитими «Запорожцями», які по праву є уособленням національного духу, характеру, непереможної сили українського народу. Художник по кілька разів переписував свої картини — він прагнув не стільки вдосконалити їх, скільки наділити тією рисою «мінливості», яка була властива йому самому: він відверто зізнавався: «від себе не втечеш — я люблю різноманітність». Майстер хотів примусити свої картини «жити», змінюватися, як змінюються кадри в кінематографі.

Рєпін був одержимий мистецтвом. Він винайшов навіть особливу палітру, яка кріпилася до пояса, щоб не витрачати час на відпочинок і писати обома руками. Наприкінці життя лікарі заборонили йому малювати — від довгої роботи атрофувалися м'язи правої руки. Родичі ховали від нього пензлі та фарби, але художник все одно малював, використовуючи чорнила та згорнуті шматочки картону, бо малювати було для нього настільки ж природно, як і дихати.

Рідна земля не забула свого сина. У 1969 році до 125-річчя від дня народження Іллі Рєпіна в Чугуєві, де свого часу художник написав декілька своїх відомих картин, було створено художньо-меморіальний музей великого майстра. Музей розташований у будинку, в якому Рєпін мешкав у 1876—1877 роках. У ньому експонується низка творів майстра, зберігаються особисті речі Рєпіна, документи, фотографії, відновлена обстановка того часу. Протягом останніх років на його батьківщині проводяться Рєпінські пленери, які збирають разом кращих майстрів живопису з різних країн.

Ім'я Іллі Юхимовича Рєпіна стоїть в ряду наших великих земляків. Він залишив нам у спадщину величезний заряд духовності, любові до своєї малої батьківщини, таїнств і краси слобожанської природи, які увібрали в себе його картини.

(«Мужичок з боязких»),1877. Жива, трепетна переконливість образу, часом доходить до натуралізму (як в портрет Мусоргського, де великий композитор представлений важко хворим), досягає особливої задушевності в камерних портретах майстра («Графиня Луїза Мерсі дАржанто», 1890, Третьяковська галерея) і портретах рідних [«Осінній букет» (дочка художника Віра), 1892, там же; ряд портретів дружини Рєпіна Н. В. Нордман-Сєвєрова.

Рєпін так само проявив себе і як високообдарований педагог. Був професором - керівником майстерні (1894-1907) і ректором (1898-1899) Академії мистецтв, одночасно викладав в школі-майстерні Тенішевої; серед його учнів - Б. М. Кустодієв і В. Е. Грабар. Давав також приватні уроки Ст. А. Сєрову.

Художник прожив довге життя, життя людини, повністю відданого своїй справі. Його величезний живописний талант визнавали всі, але не всі могли повною мірою оцінити історичний, суспільний сенс його мистецтва.

Помер Рєпін у похилому віці, в 1930 році, і аж до останніх років не випускав з рук кисть.

Наразі матеріали класифіковані цим терміном відсутні.

Підписатися на RSS - Рєпін Ілля Юхимович