Ілля Ілліч Мечников

Роки життя: 
15.05.1845 до 15.07.1916

Засновник вітчизняної імунології Ілля Ілліч Мечников став Нобелівським лауреатом одним із перших у світі. Премія Нобеля була заснована в 1901 році, а вже в 1908 її присудили нашому великому землякові.

Майбутній відомий ембріолог, бактеріолог та імунолог народився в селі Іванівка  Харківської губернії, недалеко від Куп'янська. Коли йому було шість років, він разом з родиною переїхав до Харкова, де провів дитинство і юність. Ілля змалку тягнувся до знань, виявляючи особливий інтерес до природничих наук. У дев'ять років він вступив одразу до другого класу Харківської гімназії, яку закінчив із золотою медаллю. Ще гімназистом він відшукував і миттєво «проглинав» книжки з природознавства, відвідував лекції з порівняльної анатомії і фізіології в Харківському університеті, намагався самостійно займатися науковими дослідженнями. Саме тоді, п'ятнадцятирічним юнаком він визначив головну тему своїх наукових інтересів, прочитавши одного разу твір Брона «Класи і порядки тваринного царства». На таблицях, що додавалися до книжки, були зображені амеби, інфузорії — інший невідомий світ. Враження було величезним і вплинуло на всю його подальшу наукову долю. Ілля вирішив присвятити себе вивченню найнижчих ступенів тваринного світу. До речі, це рішення жодною мірою не обмежувало кола його наукових інтересів. У шістнадцять років він, наприклад, написав статтю з критикою підручника геології, яку опублікували в московському журналі.

Першу вищу освіту Ілля Мечников отримав у Харківському університеті (згодом Ілля Ілліч вчився також у Гіссенському, Геттингенському і Мюнхенському університетах), де за два роки пройшов чотирирічний курс природничого відділення фізико-математичного факультету. Період навчання — це постійні дослідження і неперервне студіювання найновіших перекладених наукових творів. Саме тоді Мечников знайомиться з «Походженням видів» Чарльза Дарвіна і стає палким прихильником еволюційної теорії. Іспити Ілля склав блискуче — із золотою медаллю. Відразу по закінченні університету дев'ятнадцятирічний Мечников відправився на острів Гельголанд у Північному морі вивчати ембріологію безхребетних. Зроблена там наукова робота була представлена Мечниковим до Харківського університету і дозволила йому одержати вчений ступінь кандидата зоології. Після першої наукової перемоги Ілля Мечников упевнено ступив у велику науку. У двадцять два роки він одержав докторський ступінь Санкт-Петербурзького університету, а в двадцять п'ять — став наймолодшим професором університету в Одесі.

Санкт-Петербург, Одеса, Мессіна, Париж, Неаполь... Вчений багато подорожував, постійно вдосконалюючись в ембріології, відкриваючи для себе нові аспекти фізіології і висловлюючи нові ідеї. Дослідження морських безхребетних, які Ілля Мечников проводив разом із колегою-зоологом Олександром Ковалевським, поклали початок новій галузі біології — еволюційній ембріології. Від ембріології Мечников звернувся до фізіології та галузей науки, що лежать на межі біології та медицини. Його дослідження, що відносяться до проблеми боротьби організму із збудниками різних хвороб, мають величезне значення не тільки для науки, але й для практичної медицини. Досліджуючи тих самих морських безхребетних, Мечников зробив і перші кроки до формування теорії імунітету. Він спостерігав, як чужорідні тіла перетравлюються або ізолюються шаром клітин, і довів, що в організмі людини відбуваються такі самі процеси. Таким чином він відкрив особливі клітини, що поглинають хвороботворних мікробів. Мечников назвав їх фагоцитами (з грецької — клітини, що перетравлюють) і сформулював теорію фагоцитозу, яка лягла в основу імунології.

Починаючи з 1883 року, майже весь свій час Ілля Ілліч присвячує вивченню фагоцитозу. Він всебічно вивчає процес запалення, інфекційні захворювання, їх збудників та боротьбу організму, стає одним із засновників вітчизняної мікробіології. До речі, холеру він досліджував навіть на собі. Розвиваючи проблему імунології, Ілля Ілліч відкрив у Одесі першу в країні і другу в світі бактеріологічну станцію, де почали робити щеплення проти сказу. Потім на запрошення Луї Пастера він організував дослідну лабораторію в інституті Пастера в Парижі, де зробив численні фундаментальні відкриття щодо природи імунної реакції. Звертався вчений і до питань правильного харчування людини, зауважуючи на важливість вживання кислого молока. До речі, саме Мечникову ми завдячуємо популярним способом виготовлення кефіру за допомогою болгарської палочки.

Ілля Мечников був обраний почесним членом наукових товариств і академій наук кількох країн світу, став лауреатом безлічі нагород і знаків пошани. Але головним з усіх звань залишається титул лауреата Нобелівської премії, який він одержав за свої відкриття у сфері імунології, що захистили людство від багатьох хвороб, котрі раніше вважалися непоборними.

Наразі матеріали класифіковані цим терміном відсутні.

Підписатися на RSS - Ілля Ілліч Мечников