Наталівський комплекс садово-паркового мистецтва

Контакти: 

Харківська область, Краснокутський район, село Володимирівка

Хутір поблизу села Володимирівка було засновано ще в середині XVIII століття козацьким родом Лялиних. Власники хутора кілька разів змінювалися, доки в другій половині XIX століття його не придбав цукровий підприємець Іван Герасимович Харитоненко. Він не тільки дав нове ім'я маєтку – Наталівка (на честь своєї дочки Наталії, згодом княгині Горчакової), але і взявся за капітальне переоблаштування садиби.

Одночасно зводилися палац, флігелі, стайні та інші господарські споруди. У садибі з'явилися електростанція, вежа і оранжереї. Було зведено парадні ворота вздовж дороги, що веде вглиб садиби, висаджено каштанову алею, яку можна побачити і зараз. Навколо садиби був розбитий парк – висаджено цінні породи дерев і чагарників, створено тераси, прокладено мощені цеглою доріжки.

У первісному вигляді зберіглися архітектурний будиночок для гостей, стайні і манеж, водонапірна башта зі стрілчастими віконцями і найголовніше – домашня церква сім'ї Харитоненків. Кам'яна Церква Спаса Преображення, яка була побудована знаменитим архітектором Щусевим, вважається творчою переробкою форм стародавньої псковсько-новгородської архітектури.

Українська