Харківський державний академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна

Коротка назва: 
Театр ім. О. С. Пушкіна
Тип організації: 
Населений пункт: 
Режим работы: 
Початок вистав: денних о 12 год., вечірніх о 19 год.
Каса працює: 11 год. до 19 год. 30 хв.
Перерва з 15 год. до 16 год.
Контакти: 

вул. Чернишевського 11, проїзд до ст. м. Архітектора Бекетова, ст. м Історичний музей. Контактні телефони: 717-98-37 (каса), 706-13-77, 706-13-80

Харківський державний академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна був створений у 1933 році в столиці Радянської України за постановою Ради народних комісарів для пропаганди російського реалістичного мистецтва. Очолити театр був запрошений народний артист РРФСР Микола Васильович Петров - режисер Ленінградського академічного театру драми (колишній Олександрійський). Він приїхав до Харкова зі своєю трупою акторів, серед яких - вихованці студії при театрі: Л. Скопіна, К. Хохряков, Ст. Малінін, Ст. Еренберг та інші. Хоча художнім керівником і був призначений Н.В.Петров, керівництво театром крім нього в перші роки здійснювали ще народний артист СРСР Анатолій Григорович Крамов, запрошений до Харкова з Московського театру МГСПС, і народний артист України Микола Миколайович Синельников. Відомий антрепренер Н.Синельников керував російською антрепризою в Харкові ще з 1910 по 1925 роки. Їм були виховані десятки талановитих акторів, багато з яких ! повернулися до Харкова, створюваний російський театр. Серед них народні та заслужені артисти України Л. Колобків, А. Зражевський, С. Строєва-Сокольська та інші. Так відразу був сформований театр яскравих індивідуальностей.

У 1933 році Харків був столицею, і в розпорядженні театру було своє видавництво, де випускалися книги, збірники статей і навіть щотижнева газета, яка так і називалася: "Театр Російської Драми" Була відкрита студія при театрі, перший в місті "Клуб працівників мистецтв", де проходили творчі вечори і знамениті капусники. Розмови про відкритому російському театрі не умолками. Завдання Миколи Петрова якраз і полягала в тому, щоб створити унікальний театр, а не просто відкрити нову будівлю, де будуть "щовечора грати вистави". Вже перші вистави театру - "Ревізор" Н.В.Гоголя у постановці Н.Петрова, "Горе від розуму" А. С. Грибоєдова в постановці Н.Синельникова, "Чапаєв" А. Фурманової і С. Луніна у постановці А. Р. Крамова принесли театру широку популярність. Далі пішли постановки "Вишневого саду" А. П. Чехова, "На всякого мудреця досить простоти" А. Н.Островського, вистави за п'єсами радянських драматургів.

Після переведення столиці в Київ і закриття видавництва, скасування інших привілеїв столичного театру, Н.В.Петров поїхав до Москви, і з 1937 по 1951 р. театром керував визначний актор, режисер і педагог А. Р. Крамов. Справжніми шедеврами театрального мистецтва стали вистави за творами Л. Н.Толстого "Анна Кареніна" і "Воскресіння". У цих виставах проявилася високу майстерність народних артистів СРСР і України А. Воронович, Ст. Арістова, Н.Тамаровой, В. Любича, А. Воліна.

У дні 150-річчя від дня народження О. С. Пушкіна в 1949 році театру було присвоєно ім'я великого поета. Після смерті А. Р. Крамова до режисури звертаються провідні актори театру Ст. Аристов, С. Лерман, запрошуються такі режисери, як Л. Варпаховський, Ст. Ненашев (художній керівник театру в кінці 60-х - початку 70-х років).
У 1971 році театру було присвоєно звання "академічний". Незважаючи на високий виконавський рівень на початку 70-х років, театр потребував оновлення. У зв'язку з тим, що намічається криза театру з Києва за наполяганням партійних органів направляють народного артиста України О. С. Барсегяна.

Новий головний режисер Олександр Сергійович Барсегян багато років пропрацював у столичних театрах Мінська і Києва, він - випускник Харківського театрального інституту - приїхав до  Харкова створювати свій театр. Його прихильність російського реалістичного театру повністю відповідала  багаторічним традиціям колективу. Разом з тим, йому вдалося привнести у вистави гостре відчуття сучасності, громадянський пафос і вольовий темперамент. Під його керівництвом були створені  значні вистави, завдяки яким театр одразу піднявся на рівень провідних театрів України. Так, в сезон 1975-76 років режисер поставив вистави "Відкриття" Ю. Щербака, "Темп-1929" за творами М.Погодіна і "Характери" Ст. Шукшина. На огляді кращих вистав театрів України театр був нагороджений першою премією. В різні роки були поставлені вистави "Макбет" Ст. Шекспіра, "Декамерон" Д. Бокаччо, "Чехов сміється:" за одноактними комедіями А. П. Чехова, "Поминальна молитва" Р. Горіна та інші. Його вистави здобули театру заслужену славу і любов глядачів.

Для колективу Харківського академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна завжди було цікавим дослідити природу людини, а не підміняти її зовнішньою видовищністю і трюкацтвом. Невипадково артисти театру славляться психологічною, інтелектуальною манерою гри, високою сценічною культурою.

Українська