Активісти Харкова і 9 міст об'єднуються для захисту архітектурних пам'яток

2018 рік оголошено Роком культурної спадщини в Європі і в Україні. У його перші дні учасники проекту «Ctrl + S.Закон на захист культурної спадщини України» об'єднуються у всеукраїнській кампанії зі збереження архітектурних пам'яток.

Руйнування будівель - об'єктів культурної спадщини в різних містах країни - результат, в першу чергу, недосконалість законодавства, впевнені активісти. Однак це недосконалість може бути виправлено - учасники проекту проводять юридичний аналіз в цій сфері, збирають думки експертів і готують пропозиції щодо внесення змін до законодавства для Верховної Ради, Кабінету міністрів та Міністерства культури. Для більшої наочності про проблему як явище національного масштабу українцям розповість документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати», також створений в рамках проекту - його знімали в 10 містах на 150 локаціях за участю 50 експертів.

Відповідно до Закону «Про охорону культурної спадщини» (№ 1805-III від 8.06.2000 р), власник пам'ятки архітектури зобов'язаний утримувати його в належному стані, ремонтувати, оберігати від руйнувань. Але на практиці це не працює, каже керівниця проекту, директор БО «Благодійний фонд« Харків з тобою »Олена Рофе-Бекетова, правнучка знаменитого академіка архітектури, харків'янина Олексія Бекетова. Фонд, який вона очолює, і став ініціатором проекту - в рідному Харкові безліч таких будинків старіють буквально на очах, а деякі з будівель зносять.

«Те, що відбувається порушує закон. Крім того, немає механізмів реакції на порушення, немає впорядкованості існуючих пам'ятників культури, - каже Олена Рофе-Бекетова і тим самим ілюструє юридичний казус. - Частина їх знаходиться в обласному підпорядкуванні, частина - в міському, а частина - в приватній власності. В результаті відповідальність розмита, і «у семи няньок дитя без ока».

Займатися охороною культурної спадщини повинні обласні адміністрації, але на ділі все вирішується між приватними особами і міською владою, пояснюють ініціатори проекту: «Плутанина і безкарність гарантовано ведуть до корупції. А тим часом зникають наші міста ».

Історичні міста, такі як: Харків, Київ, Львів, Дніпро, Ужгород, Одеса в останні роки втратили сотні історичних будівель, підкреслюють експерти і культурні активісти, - значить, проблему не можна вважати місцевої. І вирішувати її потрібно теж не на місцевому, на національному рівні. Тому основним завданням учасники проекту вважають підготовку пропозицій правок до законів і систему охорони культурної спадщини, які в квітні будуть запропоновані на розгляд на національному та місцевому рівнях.

«Специфіка цієї сфери в тому, що багато хто вважає охорону пам'яток не важливою. Дотримання трудового законодавства, пожежної безпеки - тут перевірки з боку контролюючих органів постійні, а про архітектурній спадщині згадують в останню чергу. Тому і з плутаниною в законодавстві мало хто бореться, - вважає юрист проекту Олена Купина. - І в цьому «тихому болоті» виникає корупція. Причому як з боку власників нерухомості, яким простіше дати хабар, ніж з'ясовувати, пам'ятник у них у власності чи ні, так і з боку чиновників, які можуть вибірково чіплятися до власників деяких об'єктів, а можуть і закривати очі ».

Приклади подібних випадків містяться в дослідженні, яке провели учасники проекту з «Харківського антикорупційного центру». Його висновки однозначні: необхідно в законодавстві чітко позначити обов'язки і повноваження органів охорони культурної спадщини на місцевому рівні - в першу чергу, а також на рівні центральної влади, прописати алгоритми співробітництва. На місцевому рівні про зонах відповідальності повинні домовитися обладміністрації та міські ради.

«Зараз в сфері охорони пам'яток архітектури, історії великий безлад, - впевнена Олена Рофе-Бекетова. - Ось приклад: Міністерство культури вважає, що в Харківській області (без Харкова) 951 пам'ятка національного і місцевого значення. А Департамент містобудування та архітектури ХОДА вказує по області 235 пам'ятників. Виходить, обласна влада не вважає пам'ятниками 716 об'єктів, а Міністерство культури - вважає ».

Приводом обговорити ситуацію за межами кола фахівців та активістів допоможе документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати». Режисер Павло Сіроменко і сценарист Тетяна Омельченко побували в Києві, Дніпрі, Полтаві, Одесі, Львові, Ужгороді, Івано-Франківську, Запоріжжі та Харкові, провели інтерв'ю з 50 експертами, зафіксували на камеру 150 унікальних будівель. Все це створює яскраву картину і підкреслює гнітючий стан прекрасної української архітектури минулих років.

«Коли дивишся на ситуацію з боку, здається, що тільки в одному конкретному місті є якесь« безумовне зло », наприклад, недбайливі власники будівель, - пояснює Тетяна Омельченко. - А проблема виявляється системної, однаковою у всіх містах, де є архітектурні пам'ятники. І її причини - недосконалість законів і

ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ:  https://mykharkov.info/news/aktivisty-harkova-i-9-gorodov-obedinyayutsya...