Легенди Слобожанщини

У всьому нашому світі не було прекрасніше пташки. Яка народилася в найпершій троянді яка розпустилася в райському саду, дуже швидка, як промінь світла, виблискуючи самим дивовижним забарвленням свого пір'я,  привертає увагу і чарує своїм прекрасним і незвичайним співом, кожне сторіччя вмираюча в полум'ї і знову відроджується з попелу. Її не змогли приручити люди, вона, одна єдина на всьому білому світі, не може радувати своїм світлом тільки один народ, літаючи по світу з променями сонця. Вона не боїться людей, показуючись кожному, хто вірить в чудо.

Одного разу, тішачись марнославством, люди зловили цю прекрасну пташку, і посадили в клітку, думаючи утримати символ сонця на своїй землі. Для неї побудували перловий замок, оточили її любов'ю і увагою ... Але не може промінь світла жити в неволі.

Коли фенікс відчуває наближення смерті, він в'є гніздо під палючими променями сонця, і згорає в ньому дотла. А з вогню народжується новий фенікс, знову один єдиний.

Але в перловому замку які побудували люди не було сонця. Фенікс не міг згоріти і відродитися з полум'я. В цьому замку він був сонцем.

Тоді він сховав голову, склав свої прекрасні крила і перетворився в свічку, яка випромінювала чудное світіння і дарувала прекрасні аромати: троянди для боярині, фіалки для трудівниці, лаванда для закоханих ...

Люди хотіли бачити цей прекрасний світ вічно, і їх бажання було виконане.

Сьогодні, кожен, хто хоче мати частинку дива, може принести в будинок свічку і насолоджуватися сяйвом, яке фенікс дарував світу.

http://svechagorela.com.ua/legendi-i-skazki/blog.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

У парку Шарівки знаходиться багато валунів ще льодовикового періоду. Кожен має свою назву – камінь вірності, сліз та печалі. Якщо ходити вночі парком, розповідають місцеві, можна почути різні звуки: то плач малюків, то ридання жінок.

http://varta.kharkov.ua/articles/1103695.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Кеніг часто відправляв свою дружину на морські курорти. Сам він як ділова людина був заклопотаний та не міг її супроводжувати. В одній із поїздок у красуні зав’язався бурхливий роман, що закінчився зрадою. Кеніг про все дізнався, але не став дорікати дружині. Він просто наказав привезти той самий кам’яний валун, де зрадниця вдавалася до любовних утіх, та встановив його в саду.

Це був німий докір та нагадування про подружню невірність. Як би там не було, але дивний камінь й досі можна побачити на одній з алей.

http://mydim.ua/companies/sights/sharivskyy-castle/

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Кажуть що шалено закоханий барон виконував будь-які забаганки своєї улюбленої. Однією з найдивовижніших його вигадок, як розповідають, була цукрова гірка. Одного разу влітку в спеку їй захотілося покататися на санчатах.

Леопольд наказав своїм робітникам за одну ніч принести кілька тонн цукру і засипати її улюблену гірку. На ранок Панночка каталася з гірки на санчатах разом з місцевою малечею.

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

 
 

Ще одна цікава історія. Пан Кьоніг полюбляв поспілкуватися зі своїми сусідами, добряче відпочити та похвалитися чим-небудь химерним. А, як відомо, в сусідній садибі, в Натальївці, жив промисловик-цукрозаводчик Харитоненко.

І ось одного разу, він запросив його до себе в гості, Кьоніг вирішив зробити сюрприз: зворотню сторону пагорба своєї присадибної ділянки він засипав цукром, для того щоб створити ілюзію снігу, а коли гості увійшли з внутрішньої частини палацу, то побачили чудову картину – на зеленому фоні виділявся сніжний пагорб, на котрому на санках каталися діти.

http://varta.kharkov.ua/articles/1103695.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Одна з легенд оповідає про те, що багатий цукрозаводчик пристрасно закохався в місцеву красуню та одружився з нею. Він щосили намагався привернути її до себе. Незабаром молода дружина почала танути на очах. Лікарі поставили їй сумний діагноз — сухоти (туберкульоз легенів). Ліків від цієї недуги не було. Саме для коханої Кеніг наказав розбити дендропарк. Під час прогулянок дружина Кеніга дихала особливим цілющим повітрям, просоченим травами, та відчувала себе набагато краще. Була посаджена прекрасна липова алея, що збереглася до сьогоднішнього дня. Дивно, що гілки лип цієї алеї не розходяться в сторони, а ростуть вертикально, як тополі.

Знаючи, що дружині залишилося мало часу, Кеніг ні в чому їй не відмовляв, виконував всі її примхи. Одного разу молода дружина виявила бажання покататися влітку на санках. Кеніг наказав засипати її улюблену гору тоннами цукру, і вона каталася тут з тутешніми дітьми.

http://ua.dorogovkaz.com/stati_scharovskij_dvorec.php

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Давня легенда Сахновщинського району про дівчину Катрю. Від дівчини, коли їй було зовсім мало років відмовилися батьки і вигнали в ліс напризволяще. В лісі вона зустріла двох вовків, які прийняли її, виховували і охороняли від злих людей .З часом дівчина сама перетворилась в вовка. Місцеві жителі до цих пір подейкують що в лісах не раз зустрічали істоту, яка нагадує людину у вовчому образі.

http://dozor.kharkov.ua/events/kultura/1142479.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

На схилі гори Кременець стоять кам'яні половецькі статуї, або половецькі «баби». Існує стародавня легенда, згідно з якою жили в степу племена, які поклонялися богу- сонцю, але прогнівили його ,вони були перетворені в камінь.

http://our-travels.info/ost/Goroda/Ukraine/Kharkov/Izum-dost.php

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Золочів

Среді місцевого населення ще й зараз ходить легенда про те, що в битві під містом в 1680 році татарський хан втратив золоті шолом і шаблю, які потонули в річці Уди. Звідси і назва Золочів.

Легенда про золотих справ майстра, який виготовляв ювелірні речі. Володіли ювелірні вироби магічними властивостями, які за легендою рятували життя своїх власників, зціляли від хвороб і приносили удачу. Славилися вони своєю красою і якістю далеко за межами міста, через що, мовляв, і назвали його Золочевим.

https://ru.wikipedia.org/wiki/

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Їхав по дорозі чумак на прізвище Зачепа, як посеред шляху зламався у нього віз. Не полагодивши його, заночував Зачепа біля річки. І наснився йому сон, що він знаходиться на самій багатій землі, де всього-всього вдосталь. Прокинувшись вранці, придивився чумак до навколишньої місцевості - дійсно, дуже йому побачене сподобалося, і вирішив він поселитися тут і заснувати місто.

http://timeua.info/021013/80648.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Існує дуже романтична і цікава легенда про назву річки, на якій побудований місто Вовчанськ, і її виникненні. Вона свідчить, що колись давним-давно в долині майбутньої річки жила зграя вовків. Вони полювали на дичину, вишукуючи собі здобич в ярах і урочищах. Одного разу ватажок зграї помер, і її очолила молода вовчиця. Одна частина зграї приєдналася до неї, але інша спробувала обрати свого вожака.

Тоді вовчиця повела свою частину зграї у верхів'ї ярів і оголосила непокірній частині вовчого племені: за те, що вони не скорилися їй, - відтепер вони стануть об'єктом здобичі, таким же, як косулі, зайці та інша дичина. Молода вовчиця прийшла до верхів'я ярів і там стала рити велику і зручну нору для свого потомства.Як раптом з нори вдарив ключ, хлинула вода. Кілька днів потоки текли по долині ярів. Так з'явилася річка, вирита вовчицею, і річку стали називати Вовча. А вже від назви річки виникло і назва міста - Вовчанськ.

http://timeua.info/180613/76075.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

 

У Балаклії є пам'ятник архітектури початку XIX века. в якому зараз розміщується Балаклійський краєзнавчий музей.

Стара і сумна, а може, і романтична легенда пов'язана з цим будинком. Вона розповідає про те, що у полковника Ново-Серпуховской полку Степанова, для якого і був побудований в 1817-1818 роках цей будинок, була красуня-дочка. Вона отримала гарну освіту, знала кілька мов, мала великий музичний талант.

Дівчина часто співала, виходячи на балкон свого будинку. Одного разу до неї долетіла прекрасна мелодія. Дівчина озирнулася і побачила вродливого юнака у військовій формі, який грав на сопілці. Їх погляди зустрілися, і з першої ж миті між ними спалахнула іскра любові. Закохані  мріяли про своє щасливе майбутнє разом, але на шляху їх палкого почуття було багато перешкод. І одна з них - різний соціальний статус молодих людей. Батько був проти, але дочка ослухавшись його, продовжила зустрічатися зі своїм коханим і мріяла про шлюб.

Молоді люди були готові на все, навіть на втечу. Дізнавшись про це, батько розлютився і прийняв жорстоке рішення - навіки розлучити закоханих. Він замурував дочку в стінах будинку. З того часу, коли ніч чорним покривалом огортає місто, в будинку, який зберігає таємниці родини Степанових, звучить чарівна мелодія і звучить сумний дівочий спів ...

http://www.traveltoday.com.ua/BALAKLIYSKIY_REGIONAL_MUSEUM.html

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Щербінін їхав вулицею в пишному ридвані і з гайдуками, і побачив Сковороду, що сидів біля гостиного двору на тротуарі. Губернатор послав до нього ад’ютанта. “Вас вимагає до себе його превосходительство!» - «Яке превосходительство?» - «Пан губернатор!» - «Скажіть йому, що ми не знайомі!» Ад’ютант, запинаючись, передав відповідь Сковороди. Губернатор послав удруге. «Вас прохає до себе Євдоким Олексійович Щербінін!» - «А! – відповів Сковорода. – Про нього чув; кажуть, добрий чоловік і музикант» і, знявши шапку, підійшов до ридвану. (Записано в Харкові)
 

"Григорій сковорода в спогадах сучасників і народних легендах"

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Одного разу битим шляхом вертався з Вороніжа поміщик Тєвяшов до свого маєтку в кареті і бачив на шляху пішохода, в якому на задоволення своє впізнав Григорія Савича, що йшов зі своєю вічною торбою і палицею до нього в гості. Добрий поміщик невимовно зрадів цій зустрічі і хотів посадити Сковороду з собою до карети, щоб їхати разом, але ніяк не міг його в тому переконати. «Ні, пане, не треба мені звикати до цього, це моє, а то твоє їзжай собі Богом, я ще, може, дожену тебе – он там на гірці».

Між тим в цей час насунулась грозова хмара з бурею обіцяючи пролитии дощ. Поміщик поїхав сам. Але через чотири версти, на горі в екіпажі в нього зламалась вісь, між тим в цей час пройшов проливний дощ, і, дійсно, Сковорода нагнав Тєвяшова і, на подив останнього, був весь сухий, тоді як не було на шляху місця, де б сховатися від дощу. «Як це ти, Григорію Савичу, примудрився сховатися від дощу», - спитав його Тєвяшов. «Еге, я ж? Зняв з себе жупан, і черевики, і шапку, і все то у торбу і заховав, а як перейшов дощичок, я й одягнув все сухе і, як казав, догнав тебе; не дурно прислів’я каже: «Швидко поїдеш, недалеко уїдеш».

Григорій сковорода в спогадах сучасників і народних легендах / Упоряд. В. Г. Штих;

Предм., пер. рос. Текстів і комент.

Д. М. Дудка. – Х.: Оригінал, 2002. – 96с.

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

З садибою пов'язано безліч легенд та історій. Письменник-емігрант Ю. П. Миролюбов розповідав, що влітку 1919 полковник Добровольчої армії Алі (Федір Артурович) Ізенбек під час наступу на Москву знайшов у Великобурлуцькому маєтку «Велесову книгу» - дерев'яні дощечки, поцятковані незрозумілими письменами.

Емігрувавши до Франції, він вивіз і дощечки. Згодом з ними працював Ю. П. Миролюбов - фотографував, розшифровував написи, він же опублікував їх в 1950-х роках. На його думку, це давньослов'янські тексти, написані ще до розповсюдження кирилиці. Однак з приводу дощечок "Велесової книги» до сих пір не вщухають пристрасті - одні вважають їх містифікацією, інші - унікальним пам'ятником дохристиянського слов'янського письма. На жаль, дощечки були втрачені в роки Другої світової війни, збереглося лише кілька відбитків.

http://our-travels.info/ost/Goroda/Ukraine/Kharkov/Velburluk-dost.php

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Донецьке городище - багатошаровий пам'ятник археології, розташований на високому мисі правого берега річки Уди на північно-західній околиці селища Покотилівка Харківського району Харьковскойо бласти. У відкладах культурного шару зафіксовані різноманітні археологічні матеріали в широкому хронологічному діапазоні від епохи бронзи і до давньоруського часу.

Городище складається з дитинця і посаду. Найбільшу популярність пам'ятник отримав як літописний давньоруське місто Донець VIII-XIII ст. н. е., який згадується в Іпатіївському літописі під 1185 роком і куди, згідно Іпатіївському літописі, втік з Половецького полону князь Новгород-Сіверського князівства Ігор Святославич влітку 1185 або 1186. Сам Ігор, його брат і син потрапили в полон. Біг князь з Половецького полону, і протягом 11 днів спочатку на коні, а потім пішки добирався від половецьких веж, розташованих десь на берегах річки Тора, до крайнього з боку половецького степу давньоруського міста Дінця.

https://ru.wikipedia.org/wiki/

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

За деякими даними, Сірко родом з козацької слободи Мерефи Слобідської України (нинішньої Харьковскойо бласти). За переказами, вже народження Івана Сірка було незвичайним - хлопчик народився з зубами, чим налякав всіх присутніх! Батько спробував справити ситуацію, заявивши, що Іван «зубами буде гризти ворогів». Але це мало заспокоїло селян. До дитини ставилися з побоюванням, і в якійсь мірі це було виправдано, тому що він з дитинства проявляв незвичайні здібності, які згодом стали просто надприродними.

Про Сірка говорили неймовірні речі. Наприклад, що його не брали ні куля, ні меч. Що Сірко - перевертень, який може перетворюватися на вовка! І що був він «великим характерником». Але хто такі характерники? Так в Запорізькій Січі називали людей, яких сьогодні назвали б магами або екстрасенсами. Вони насправді володіли надприродними здібностями. Козакам-характерникам, які володіли таємними знаннями, приписували різні вміння: знаходити і ховати скарби, заговорювати рани, і, що вже зовсім неймовірно, «мертвих на ноги ставити, ядра статями каптанів ловити на льоту, і миттю переноситися з одного краю степу в інший! »Вважалося, що характерники здатні перетворюватися на вовків. В дохристиянські часи бога-громовержця представляли в супроводі двох вовків, або хортів. Саме про перетворення в хорта йдеться в легендах про отамана Сірка. Недарма слово «Сірко» - один з епітетів вовка. Не випадково і те, що від слова «хорт» походить назва острова Хортиці.

Є легенди, в яких козак-характерник перетворюється на звіра, щоб потрапити в інший світ і повернути до життя вмираючого або щойно померлого товариша. Вважалося, що це можна зробити лише в образі вовка. Схоже, характерники володіли також мистецтвом гіпнозу. А чим ще можна пояснити розповіді про те, як вони напускали на ворогів «морок»?

В оповіданнях про запорожців часто згадуються випадки, коли козацький загін, зустрівшись з переважаючими силами противника, «ховався». Для цього козаки швидко встромляли кілки навколо загону козаків, щоб вийшла огорожа.

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Існує декілька легенд, які приписують походження назви міста то Петру Першому, то Катерині Другій. Ось одна з них. Прямуючи з Харкова в розташування російських військ під Полтавою в червні 1709 Петро Перший зупинився на нічліг на вже існуючому з 1650 року поселенні. Зникаюче за горизонтом літнє сонце відкидало довгі тіні. Знявши капелюха, російський імператор нібито задоволено сказав: «Любо, тінь ...». Катерина Друга ніколи не була в Люботині, але схожа легенда з висловлюваннями «Любо, тінь ...» також існує.

http://iuic.info/kharkov/gorod/kratko-o-gorode/posts/80-liubotin

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

За легендою, саме на цій горі відбувся бій Микити Кожум'яки (а, як стверджують деякі, Іллі Муромця) зі Змієм Гориничем. Сам же Змій, за легендами, жив або тут, або на іншій горі, на під'їзді до Коробових хуторів з боку Змієва, перед мостом через Сіверський Донець, яка так і називається Змієва гора. І туди приводили дівчат, принесених йому в жертву.

Існує декілька легенд, що розповідають про походження назви. Відповідно до першої за часів царювання Петра I-го старшому офіцеру з ім'ям Змій, або ж Зміїв, наказали зміцнити місцевість, щоб відбити набіги татар. Місцевість, де він мешкав, згодом назвали Змієві. Однак Змієве городище вперше згадується в книгах в 1627 році, тому герой цієї легенди не може бути причетний до походження назви. Друга легенда дає ім'я місту від протікаючої в центрі річки зі старою назвою Змійка або Зміївка, названої так через численні вигини.

Можливо так само, що Зміїв був названий так через чималу кількість плазунів, які мешкають в цій лісовій і заболоченій місцевості. Головна версія схиляється до походження назви від «Змієвих валів» - залишків давніх споруд, сформованих для оборони місцевості від набігів кочівників ще до періоду Київської Русі.

 

 Поговоримо про православні святині. Здійснюючи паломницькі поїздки по Харківській області, Ви можете відвідати Хрестовоздвиженський храм Свято-Покровського чоловічого монастиря, де знаходиться Озерянська ікона Божої матері.

Істинне зображення ікони було відновлено тільки кілька років тому. Вона була освітлена прямо на місці її здобуття - в ​​Хрестовоздвиженському храмі Свято-Покровського чоловічого монастиря 16 вересня 2010.

До одного з перших чудотворних зцілень іконою Божої Матері можна віднести зцілення намісника Святогірського монастиря Севастіана Юхновського. Він отримав зцілення, пройшовши велику відстань пішки зі свого монастиря до Озерянки.

З відомих людей, які відчули на собі чудотворне вплив святині, був письменник Григорій Квітка-Основ'яненко. В дитинстві відомий діяч осліп, і тоді його мати разом з ним поїхала в Курязький Преображенський монастир. На той час Озерянська ікона знаходився в цьому монастирі. Після тривалої благання Господа про допомогу, вона обмила обличчя сина водою з Онуфріївського джерела. Після цього Григорію повернувся зір. Цей випадок так вплинув на Квітку-Основ'яненка, що він навіть перший час збирався піти у чоловічий монастир. Через деякий час, він скасував це рішення.
Ікона не тільки лікувала окремих людей, а й навіть зупиняла небезпечні епідемії.

Влітку 1871 року на території Харкова з великою швидкістю поширювалася холера. У самий розпал епідемії з Курязького монастиря до Харкова привезли Озерянської ікони. Був проведений хрещений хід навколо міста, її носили вулицями і заходили з нею в кожен двір. Все це супроводжувалося постійними молитвами. Чудо сталося і епідемія була зупинена.

http://www.dikary.com

 

Поговоримо про православні святині. Здійснюючи паломницькі поїздки по Харківській області, Ви можете відвідати Хрестовоздвиженський храм Свято-Покровського чоловічого монастиря, де знаходиться Озерянська ікона Божої матері.

Істинне зображення ікони було відновлено тільки кілька років тому. Вона була освітлена прямо на місці її здобуття - в ​​Хрестовоздвиженському храмі Свято-Покровського чоловічого монастиря 16 вересня 2010.

До одного з перших чудотворних зцілень іконою Божої Матері можна віднести зцілення намісника Святогірського монастиря Севастіана Юхновського. Він отримав зцілення, пройшовши велику відстань пішки зі свого монастиря до Озерянки.

З відомих людей, які відчули на собі чудотворне вплив святині, був письменник Григорій Квітка-Основ'яненко. В дитинстві відомий діяч осліп, і тоді його мати разом з ним поїхала в Курязький Преображенський монастир. На той час Озерянська ікона знаходився в цьому монастирі. Після тривалої благання Господа про допомогу, вона обмила обличчя сина водою з Онуфріївського джерела. Після цього Григорію повернувся зір. Цей випадок так вплинув на Квітку-Основ'яненка, що він навіть перший час збирався піти у чоловічий монастир. Через деякий час, він скасував це рішення.

Ікона не тільки лікувала окремих людей, а й навіть зупиняла небезпечні епідемії. Влітку 1871 року на території Харкова з великою швидкістю поширювалася холера. У самий розпал епідемії з Курязького монастиря до Харкова привезли Озерянської ікони. Був проведений хрещений хід навколо міста, її носили вулицями і заходили з нею в кожен двір. Все це супроводжувалося постійними молитвами. Чудо сталося і епідемія була зупинена.

http://www.dikary.com

В Харківській області, недалеко від Змієва, в мальовничому місці під назвою «Коробові хутори» знаходиться унікальне в історичному сенсі слова місце - Козача гора.
Коробови хутора - улюблене місце відпочинку для багатьох туристів. Мальовнича природа підкорювала серця багатьох людей, в тому числі й відомих художників, таких як Сергій Іванович Васильківський. У 1890 році він представив свою картину з назвою цієї пам'ятки. Насилу, але ми відшукали цю картину, і тепер ви можете на неї поглянути!
Уже ніхто не знає, історія це чи легенда, чи переплетення і того й іншого разом, але про цю гору кажуть ...

На території гори знаходився Свято-Миколаївський козачий монастир. Чи не фортеця, а саме монастир, так як тут жили козаки, які вже не могли вести військову службу, поранені і старенькі воїни. Але тим не менш, вони ще брали участь в охороні торгового шляху, який проходив вздовж Сіверського Дінця.
І ось одного разу імператриця Катерина II віддала указ, де говорилося, що козача вольниця повинна бути просто знесена з лиця землі. На це було кілька причин. Перша полягала в тому, що в той час йшли постійні суперечки за російсько-український кордон. А друга - українські козаки через час самі стали грабувати купців, які проїжджали по торговому шляху, що Катерину II ну ніяк не влаштовувало.

Так чи інакше на Козачу гору був здійснений цілий похід царських військ. В результаті битва за монастир була програна козаками. Багато було вбито, а деякі, щоб не здаватися ворогові стрибнули зі скелі. Природно, стрибок з такої висоти нікого не міг залишити в живих. А далі вже не зрозуміло, де правда, а де вигадка. Є теорія, що під час нападу козаки заховали золото в долині, яка і отримала незабаром назву «Золота долина», а срібло скинули в озеро, яке з цієї причини отримало назву «Біле». Ми не знаємо, чи проводив хтось із нині живих пошуки скарбів біля підніжжя Козачої гори в Коробчастих хуторах, але те, що ця історія справді відома всім шукачам пригод і любителям екскурсій по Харківській області - це факт.

http://www.dikary.com

Виснажені і втомлені, воїни йшли своєю дорогою ... Понад 200 років тому великий російський полководець А. В. Суворов вів своє військо. Ніхто вже не може точно сказати, куди вони прямували, чи то до нових перемог, чи то з війни ...

Одного разу на їх шляху зустрілося джерело, яке вже на той час славилося своїми лікувальними властивостями. Подейкували, що воно прекрасно виліковує очні хвороби. І ось настав той час, коли можна було впевнитися в правдивості народної поголоски. Сотні воїнів викупалися в цьому джерелі і це сталося. Десятки солдатів вилікувалися від кон'юнктивіту.

Саме цей випадок і привів до того, що через сотні років Суворовське джерело досі відоме серед людей з різними хворобами очей. Ми не знаємо, чи було це насправді чи це просто легенда, але єдине, що ми знаємо напевно - вода з джерела дійсно має цілющі властивості. І ви теж можете перевірити це на собі!

http://www.dikary.com

 

Сотні років тому жив козак, який служив в Ізюмському полку. Але сталося в його родині нещастя - його дочка народилася сліпою. І не було цьому горю кінця. Тоді козак став старанно молитися Пресвятій Богородиці, в надії, що вона допоможе ... Адже на той час ніхто більше йому не міг допомогти. А далі у цій легенди є дві версії. За однією уві сні козак побачив одкровення Богородиці, яка вказала йому місце, де необхідно було викопати колодязь. Тієї години ж він зробив це і його дочка, вмившись святою водою зцілилася.

За іншою версією вода сама стала бити ключем прямо в його будинку. Бризки потрапили на доньку і таким чином зір до неї повернувся. Достеменно вже невідомо як це сталося, але з тих пір пройшли сотні років і весь цей час біля Кіріченкової криниці збираються щорічно тисячі людей, які з'їжджаються сюди в основному з Харківської, Донецької та Луганської областей. Біля джерела була побудована купальня, де кожен може і сьогодні зануритися і відчути всю силу джерельної води на собі.

http://www.dikary.com

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

 

В середині ХІХ століття під час пожежі на Мордвинівському провулку на очах у натовпу, що зібрався, під землю провалився кінний жандарм. Коли перелякану людину витягли з глибокої ями, виявилося, що з ями йде таємний підземний лаз. Влада запропонувала двом засудженим до смерті злочинцям за помилування пройти по знайденому ходу і знайти, де він закінчується. Три дня ці люди ходили по підземеллям і нарешті, зламавши підлогу, вийшли в церкви Святого Миколая.

Взявши їжі, вони знову спустилися вниз і з'явилися вже біля будинку губернатора, що стояв тоді на Катеринославській. Потім знову пішли в підземеллі, щоб вийти на цей раз аж біля Холодногірської в'язниці. Про побачене в таємних ходах помилувані злочинці говорили вкрай мало і неохоче. Вдалося дізнатися тільки, що в підземеллі вони знайшли великий кам'яний стовп, навколо якого стояли дванадцять кам'яних стільців, а на столі лежала розкрита книга з передбаченням людських доль ...

Харківські катакомби - одна з найбільш загадкових і дивовижних сторінок історії міста. Скільки легенд, чуток, домислів, гори списаного з цього приводу літератури. Але дивна річ, з часом морок стає тільки густішим. Більш того, багато харків'ян переконані, що підземні ходи - це не більше ніж красива легенда. Ну що ж, нехай буде так. Але навіть легенди мають право на свою історію.

https://vk.com/public49938759

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

 

В центрі міста є три храми присвячених Божій Матері. Це Благовіщенський, Успенський собори і Покровський монастир. Старожили стверджують, що якщо хтось загадає бажання на рівній відстані від цих храмів, то сама Діва Марія попросить за того у Свого Сина. І бажання неодмінно збудеться.

Кажуть, що на алейці посередині узвозу від станції метро "Історичний музей" до моста, якщо копнути глибше, знайдеться чимало останків німецьких солдат. Подібні чутки ходять і про Дзеркальний струмінь, мовляв, побудували його на місці кладовища.

- Про Бурсацький узвіз це абсолютна неправда, - констатує Хорошковатий. - Він був і до Великої Вітчизняної війни. Якби щось було, то в 1983 - 1984 роках, коли будували вихід з метро "Історичний музей" і реконструювали узвіз, напевно щось знайшли б. Але знахідок ніяких не було. Тим більше це незручне місце для будь-яких поховань.

А ось під Дзеркальним струменем дійсно було дуже давнє кладовище, яке закрили і почали ліквідувати ще в 40-х роках XIX століття. Перепоховань ніхто не робив, все так і залишили.
Знаю, що в саду ім. Шевченко є могили німецьких генералів, - ділиться історичними відомостями Хорошковатий.

- Поховання існують відтоді, коли в перші дні окупації Харкова трапився радіокерований вибух в особняку на Мироносицькій, де загинуло все вище військове керівництво. Поховали їх у парку ім. Шевченка, останки нікуди не переносили, тобто десь під деревами або на алейках вони так і залишилися похованими.

http://www.oblrada.kharkov.ua/ru/article/naydavnishe-mynule-harkivshchyn...

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

 

Це, мабуть, одна з найбільш популярних легенд. Народна поголоска місце, на якому стоїть храм, охрестила "проклятим". Одні кажуть, що в давні часи тут стояла шибениця, інші стверджують: колись тут було кладовище. Ще одна гіпотеза - нібито в цій точці перетинаються сильні енергетичні поля, пов'язані з потойбічним світом. Мовляв, недарма з цим храмом відбуваються усілякі неприємності: в радянські часи з його купола падав хрест, а в перебудовні - горіла дзвіниця. За словами очевидців та істориків, в липні 1974 грозовий шквал дійсно обрушив чавунний хрест дзвіниці собору. Але нічого надприродного в цьому немає.

-  Коли знесло хрест, над містом пронісся сильний ураган, - згадує краєзнавець Сергій Куделко. - Пам'ятаю, в нашому університеті вибило стекла, а книги тисячами розлетілися по площі.
Наступна ситуація відбулася 2 червня 1997 року - в церкви сталася пожежа. За розповідями священнослужителів, в результаті підпалу згоріла верхня, найбільш насичена архітектурними деталями і прикрасами частина дзвіниці Свято-Благовіщенського собору, і звалився на землю вінчавший її хрест. Існувала загроза обвалу купола всередину храму, але вогняна маса палаючої дзвіниці впала у двір собору. В червні 1998 року був освячений і споруджений новий хрест.

- Найпоширеніша легенда, що цей собор стоїть на поганому, проклятому і улюбленому відьмами місці, - розповідає краєзнавець Михайло Красиков. - Я б з такими твердженнями посперечався: це зараз храм можуть поставити де завгодно, а в ті часи до вибору місця підходили дуже грамотно.

За словами Красикова, перш ніж почати будівництво навіть звичайної хати, а не те що храму, умільці спочатку "випробовували" місце. Приміром, пускали в поле корів - там, де вони ляжуть, вважалося гарне місце.

- В XVII столітті, коли закладали цей собор, храм не могли побудувати аби де і аби як, - упевнений Михайло Михайлович. - Місце однозначно хороше, просто обросло забобонами.

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

Наступна легенда, а точніше ціла група легенд, розповідає про неймовірні скарби. Взагалі про скарби розповідають скрізь, де є будь-яке давнє місце. Чого тільки не доводилося авторові цих рядків чути від місцевих жителів під час робіт у різних археологічних експедиціях: і про захованого «десь тут» коня із золотою збруєю і золотими підковами, і про золоту (це обов’язковий елемент!) бабу-скульптуру, і про підземний хід, яким можуть проїхати поруч чотири вершники «звідси і аж до Полтави», і про «прокляте місце», де зариті багатства розбійного отамана. Але легенди Хорошевського городища ще в ХІХ столітті стали надбанням літератури.

Найвідоміша з них – легенда про те, що останній власник цього місця, йдучи звідси, зарив тут свою шапку і рукавички. Тому, хто їх знайде, дістануться скарби, заховані в шести підземеллях. Скарби ці чималі: в першому заховані золоті гроші, у другому – срібло, у третьому – посуд, у четвертому – зброя, у п’ятому – порох, у шостому – козацька похідна церква. Оскільки ця легенда давно й широковідома, любителів легкої наживи тут приїжджало і приїжджає  – хоч греблю гати. Місцеві жителі, оберігаючи свій спокій, придумали «охоронну» легенду: розповідають, що всі шукачі хорошевських скарбів  гинули за загадкових обставин.

Хорошевські підземелля – це окрема тема. Крім захованих скарбів тут розповідають про «провали»,  в яких хтось чи щось зникає. Один із переказів говорить про те, що поряд із монастирем, на Гуляй-горі, знаходилося монастирське кладовище. Поруч із ним з незапам’ятних часів стояла церква. Одного разу вона пішла під землю, і якщо прикласти вухо до землі в потрібному місці, то можна почути церковну службу.

Розповідають також, що одного разу земля на одному зі схилів сповзла й оголила залізні двері з величезним замком – вхід у підземелля. Було це за часів існування монастиря. Про те, що трапилося, відразу доповіли ігумені монастиря, та викликала з Харкова комісію, і двері знову замаскували, посадивши для скріплення грунту дерева. Варіант цієї історії, тільки вже адаптований для ХХ століття, теж доводилося чути. Отже, усна народна творчість з варіаціями на задані теми в Хорошеві процвітає, маючи благодатний грунт.

http://www.oblrada.kharkov.ua/ru/article/naydavnishe-mynule-harkivshchyn...

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр

 

Мабуть, ні про одне з городищ не доводилося чути стільки легенд і переказів, скільки про Хорошевське. Напевно, пов’язано це перш за все з його гігантськими розмірами: довжина його стін у скіфські часи становила близько 5 кілометрів, висота схилів досягає 50 метрів, а крутизна місцями – до 70 градусів. Кінці городища наче розрубані балками і промивинами, а воно саме  поділяється на дві частини. На одній з них перебував колись славнозвісний Хорошевський жіночий монастир (зараз – будинок для людей похилого віку). Саме тут після скіфів заснували своє поселення слов’яни; друга частина забудована садибами місцевих жителів. І це  ще одна причина появи легенд: живучи безпосередньо на археологічному пам’ятнику і знаходячи у себе в городі як щось цілком звичайне археологічні артефакти, люди ось уже понад три століття намагаються самі собі, а заодно й оточуючим, розповісти про незвичайність цього місця.

Деякі легенди породили й  дослідники. У літературі доводиться читати про висоту валів Хорошевського городища (на сьогодні вони не збереглися), що сягали 30 метрів (це 10-поверховий будинок); з цього робляться далекосяжні висновки: мовляв, який народ міг таке побудувати? І повторюють народні перекази про плем’я велетнів. Ця думка склалася, мабуть, завдяки Юрію Івановичу Морозову – фізику за фахом і великому ентузіасту археології, який на початку ХХ століття випустив книгу «Городища Харківської губернії». Саме там і наводяться ці цифри, якими широко користуються сучасні інтерпретатори. Скоріше за все, Морозов мав на увазі загальну висоту плато, а не висоту рукотворних споруд. До речі, виявивши і дослідивши їх сліди,  він з’ясував, що на валах існувало додаткове укріплення – острог із товстих колод. Юрію Морозову саме місцеві жителі й розповіли легенду про велетнів, що колись тут  жили. Так народний поголос пояснював виникнення цього плато з крутими схилами.

http://www.oblrada.kharkov.ua/ru/article/naydavnishe-mynule-harkivshchyn...

 

З повагою, Харківский Обласний Туристсько-Інформаційний центр